Menü Bezárás

A Világ nyelve

 

Gyerekkoromban úgy tudtam, – igen, tudtam, méghozzá határozottan! – hogy a magyar a világon az alapnyelv és erre épül minden. Emlékszem kislány voltam, mikor, álltunk a győri sétálóutca egyik kirakata előtt, – a mostani Mekivel szemben – miközben nyaltuk a fagyit és csodálkozva hallgattam a mellettünk elhaladó német túristák kuruttyolást. Megkérdeztem anyukámat, hogy ugye ők is beszélik a magyart, csak most hülyéskednek?

- Nem, ők nem tudnak magyarul. – érkezett a válasz.

- Nem beszélik az alapnyelvet? Őszinte sajnáltot éreztem irántuk, amiért kimaradnak ebből a csodából! Mert a magyar nyelv számomra egy egész világot nyitott meg és éreztem, ahogy kapcsolódik a Mindennel. Csak ennyit mondtam:

- Szegények….

- Nekik a német az anyanyelvük, nekünk a magyar.

Nem éreztem ezt jónak! Valami hibádzik, ennek nem szabadna így lennie, valamit tennünk kell! Mondjuk meg nekik, hogy tanulják meg a világ nyelvét, különben szegények maradnak életük végéig! De akárhogy próbáltam ezt magyarázni, a kapott reakciókból leszűrtem, hogy zsákutcába futottam ezzel a törekvésemmel.

 

Felejts magyar!

Aztán ahogy telt az idő, ez a határozott tudás és büszkeség átfordult és odáig fajult, hogy az idegen nyelvűeket láttam fejlettebbnek és szégyellni kezdtem, hogy nem tudok más nyelven, csak magyarul. Igaz hatalmas erőfeszítés árán letettem a középfokú nyelvvizsgát németből, de a szívem sosem tudta befogadni a nyelvet. Ezért sokáig magamat éreztem még kevesebbnek.

Mostanság pedig egyre több tudós és gondolkodó – a nem magyarok közül is – arról beszél, hogy a magyar nyelv kivételes ősi kincs! Benne rezeg az Univerzum üzenete. Aki magyarul beszél, annak agya is másképp működik és képalkotó – teremtő - képességgel rendelkezik.

 

"Ma már, hogy van fogalmam a nyelv struktúrájáról, az a véleményem: a magyar nyelv az emberi logika csúcsterméke."

Ove Berglund, svéd orvos és műfordító (Magyar Nemzet, 2003. XII. 2)

 

Nem is tudjuk, mekkora kinccsel élünk!

Gyerekként el kellett felejtenem a tudásomat és a felnőttek, a társadalom, az iskola „megtanította” a „valódi” igazságokat. Megtanultam isteníti az olyan embereket, mint Kölcsey, aki hozzányúlt és „rendszabályozta”, modernizálta – vagy inkább összezavarta - az ősi nyelvünket. Emlékszem, ez szinte fájt, mikor először tanultam! Ezzel a húzással az utókornak már egyre kevesebb esélye maradt kapcsolódni az anyanyelvén keresztül az ősi tudással.

Azért a lélek szépen életben tartja az érzéseken keresztül a belső tudást. Ugyanis bárhogy is idomítottak, mindig a hideg rázott, mikor az osztályteremben a Kölcseyről készült képre pillantottam. Az érettségiig tisztelni kellett benne a nyelvújítót, meg a magyar himnusz megalkotóját. Még akkor is, ha ember legyen a talpán, akinek marad életkedve ettől a himnusztól.

A szenvedésre emlékezz magyar! Tartsd életben a veszteségeidet és gondolj magadra bűnösként! Gyönyörű üzenetek az utókornak…

 

Ehelyett inkább gondolj magadra teremtőként és merd újra akarni a tudásodat! Időt, energiát, munkát kell tenned magadba, hisz az egykori tudásodra mostanra súlyos réteg nehezedett. Azt veszem észre, hogy minél több megfeleléstől és a belső ragyogást elfedő rétegtől szabadulunk meg, annál szabadabban vagyunk képesek az eredeti adottságainkkal és tudásunkkal is kapcsolódni.

Légy közelebb önmagadhoz és éld meg, amit magadban kincsként hordozol!

AKTUÁLIS RENDEZVÉNY

LEGFRISSEBB GONDOLATOK

Nem mondhattam el senkinek, elmondom hát mindenkinek

„Kiújult.” Ez az a szó, amit egyetlen ráktúlélő sem akar hallani. Márpedig nekem hallanom kellett, és ez a szó meghatározta az azt követő másfél évemet.

Tovább olvasom

Szeretetminták

Ha gyerekkorod óta magányosnak, meg nem értettnek érzed magad, akkor ezt most erőt fog adni neked! Talán eljött az idő, hogy felébreszd magadban a rég eltemetett szeretetmintákat!

Tovább olvasom
Oszd meg, ha tetszett: