Menü Bezárás

Párkapcsolati egyensúly - Hogyan tegyünk érte? És hogyan ne?

 

Evelin legfőbb problémája az volt, hogy úgy érezte, bimbózó párkapcsolata minden energiáját leszívja, és nem tud feloldódni sem. Minden egyes találkozás fizikai kimerültséget, és napokig tartó mentális és lelki fáradtságot okozott a számára.

 

Mi lehet a háttérben?

Lehetne egyből rávágni, hogy a férfi nincsen rá jó hatással, biztosan egy manipulátor, vagy egy energiavámír, és mielőtt jobban belebonyolódik ebbe a kapcsolatba, inkább hagyja ott gyorsan. Csakhogy akárhányszor ezt akarta tenni, fájt a szíve, és annyira hiányzott neki, hogy végül ő kereste a férfit.

Amikor ilyen helyzetet látok, mindig szeretem többféle szempontból is megvizsgálni, és élek a gyanúval, hogy az illető energiamenedzsmentje a ludas. A túlzottan megalázkodó, megfelelni vágyó nő sokszor esik ebbe a csapdába, mely felszámolható egy jól összeállított tanulási úttal, ahol felülírjuk az előnytelen életmintákat.

Ráadásul az a kapcsolat, melyet képtelenek vagyunk elengedni, egyfajta gyakorlóterepet biztosít a fejlődéshez számunkra, ezért érdemes ilyen szemmel is ránézni a kialakult – és sokszor ismétlődő - helyzetre. Ha jól figyelünk, az aktuális tanulási irányunk előbb-utóbb szépen megmutatkozik.

 

Nem mindegy, mit teszünk  a kapcsolatba

Hogy nagyobb rálátást szerezzek Evelin kapcsolati dinamikájára megkértem, meséljen el egy átlagos találkozót, mondjuk a legutóbbit. Mint kiderült, Evelin annyira túlteljesít már a randira való készülődésben is, hogy önmagában ez is bőven elég lenne ahhoz, hogy alaposan elfáradjon.

Makulátlan tisztaságú lakás, alapos bevásárlás, frissen főzött vacsora, mindvégig persze azon aggódva, hogy minden stimmeljen és kedvére legyen a férfinak. Amikor pedig megvalósul a találka, végig ő érdeklődik a férfi iránt, kiszolgálja, a kedvét keresi, és minden szinten kíméli. Nem fogad el szívességeket, a legapróbbakat sem, mindenről ő akar gondoskodni, tudattalanul akadályozva ezzel, hogy a kapcsolódásban a férfi is kiteljesedhessen.

Ettől persze, hogy hulla fáradt lesz és feszeng!

 

Kényelem, kontra életszerűség

Női felmenőinktől láthattuk a mintát a férfi teljeskörű kiszolgálására, azonban – nem véletlenül - kevés követendő végkifejletet, és igazán boldog párkapcsolatot találhatunk a szüleink, nagyszüleink korosztályában.

Azzal, hogy kíméljük a férfit, el is kényelmesítjük, ettől pedig épp a nem előnyös tulajdonságaik erősödnek: az ego, az arrogancia, a gyerekszintű igények. Nem mellékesen azt is üzenjük a számukra, hogy nem vagyunk fontosak, a mi igényeink nem számítanak, és ami igazán kapcsolatgyilkos, hogy nincs is szükségünk a férfira, elcipeljük egyedül is a világot a hátunkon.

 

A férfi is ember!

A férfi az egészséges terheléstől érzi, hogy szükség van az erejére. És ha ez elsőre nem is a felelősségtudatot, hanem az ellenállást, a felháborodást, netán a sértettséget váltja ki belőle, érdemes ezt elbírnunk átmenetileg, hisz ha kitartunk, és a férfi valóban a mi társunk, előbb-utóbb ráérez a kölcsönösségen alapuló kapcsolat ízére. Mert ebben ő is erősödhet, valódi önbizalmat, büszkeséget és tiszta kapcsolódást élhet meg.

 

Mégis hogyan valósul ez meg?

Visszatérve Evelinhez, következő lépésként közösen egy akciótervet dolgoztunk ki kifejezetten rájuk szabva, tekintettel arra, hogy mi a legnagyobb kihívás a számára. Azzal kezdtük tehát, ami a legnehezebb Evelinnek, és a következő találkozónkig az volt a dolga, hogy terhelje a férfi

- idejét
- figyelmét
- érzéseit
- és a pénztárcáját is.

A feladatok megvalósítása során Evelin nem csupán élményt szerzett a párkapcsolati egyensúly megteremtésében, hanem egy folyamatos fejlődést biztosító szemléletet is elsajátított ezzel, ami merőben ellentétes volt a korábbi viselkedésével.

És milyen tapasztalatokat szerzett közben?

"Tegnap este 22 órakor megkértem, hogy jöjjön értem autóval a barátnőmhöz, és vigyen haza – teljesítette. Meséltetett magamról, figyelt, kérdezett. Azt mondta, eddig hiába érdeklődött, mindig rá tereltem a szót, hogy ő hogy van, miben tudom segíteni...

Eddig, ha nem jelentkezett hagytam és megértettem, hogy most nem tud. Most ha kérdezek, tudni szeretném a választ.

Ezen kívül olyan dolgok valósultak meg az életem többi területén, melyekről álmodni sem mertem, és amitől úgy érzem, ismét belekerültem a flow-ba! Támogatva vagyok, mert mertem kockáztatni, pénzt és időt magamba befektetni.”

Teszteld magad!

Hol vagy az érzékenységi skálán?

TESZT INDÍTÁSA

 

NEKED AJÁNLOM

 

KAPCSOLÓDJUNK!

Oszd meg, ha tetszett: